طراحی دکوراسیون داخلی, منزل

اتاق لباس یا کلوزت روم چیست؟

اتاق لباس یا کلوزت روم (closet room) که با نام های دیگری از قبیل واک این کلوزت (walk in closet) نیز شناخته شده می باشد، از مهم ترین بخش ها در طراحی داخلی مدرن می باشد که فضایی را برای چیدمان انواع لباس و پوشاک فراهم می کند. طراحی اتاق لباس در خانه باعث نه تنها باعث میشود تا فضای داخلی لاکچری و شیک و مدرن جلوه کند، بلکه تاثیر بسیار بالایی بر نظم خواهد داشت.

اتاق لباس یا کلوزت روم (closet room) که با نام های دیگری از قبیل واک این کلوزت (walk in closet) نیز شناخته شده می باشد، از مهم ترین بخش ها در طراحی داخلی مدرن می باشد که فضایی را برای چیدمان انواع لباس و پوشاک فراهم می کند. طراحی اتاق لباس در خانه باعث نه تنها باعث میشود تا فضای داخلی لاکچری و شیک و مدرن جلوه کند، بلکه تاثیر بسیار بالایی بر نظم خواهد داشت.

 

با توجه به اینکه این اتاق ها هنوز در معماری خانه های ایرانی زیاد رایج نشده است، به همین دلیل ابهاماتی ممکن است درباره آن وجود داشته باشد. رایکاهوم در ادامه به معرفی کلوزت روم (closet room) پرداخته و 60 مدل اتاق لباس در خانه با طرح های لاکچری، مدرن، دخترانه، کوچک و بزرگ را ارائه خواهد داد.

اتاق لباس یا کلوزت روم چیست؟

در طراحی داخلی ساختمان های مسکونی، علاوه بر در نظر گرفتن فضای مناسب برای اتاق خواب و آشپزخانه و سالن نشیمن، استفاده از کمد دیواری و جاکفشی و آینه قدی و درآور نیز جایگاه بسیار ویژه ای دارد. استفاده از وسایل و کمدها در بخش های مختلفی از منزل می تواند شرایط را برای نگهداری و چیدمان لباس و پوشاک فراهم کند. در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن، تغییرات زیادی به چشم میخورد که از جمله آنها می توان به اختصاص دادن فضای مخصوص برای کمدهای لباس، جاکفشی و آینه و درآور اشاره نمود. اتاق لباس در خانه یا کلوزت روم (closet room) به اتاق یا بخش هایی از خانه گفته میشود که به شیوه های مختلف از قبیل درب های شیشه ای یا دیوار و پارتیشن از سایر بخش ها جدا شده و تجهیزات مورد نیاز برای چیدمان انواع لباس و پوشاک و پوشیدن و در آوردن آنها فراهم شده است.

به عبارت دیگر می توان گفت، واک این کلوزت (walk in closet) مجموعه ای از انواع کمد، جاکفشی، آینه قدی و درآور و کمدهای مخصوص اکسسوری و کیف و کلاه و کراوات و غیره را در خود جای داده و از سایر بخش های خانه جدا می باشد. این گروه از اتاق ها در سالهای اخیر در طراحی داخلی وارد شده و در معماری مدرن به آن توجه ویژه ای شده است.

 

نکات طراحی کلوزت روم در خانه

با توجه به هزینه هایی که برای طراحی اتاق لباس در خانه پرداخت میشود، به همین دلیل لازم است در طراحی آن استانداردها رعایت شوند تا در نهایت خروجی و نتیجه مطلوبی از آن دریافت گردد. از مهم ترین مواردی که لازم است برای طراحی کلوزت روم مدرن و لاکچری و حتی کوچک به آن توجه شود می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

ابعاد و متراژ کلوزت روم

ابعاد کلوزت روم اهمیت بسیار زیادی دارد و باید متناسب با متراژ کلی ساختمان و همچنین تعداد کمدهای مورد نیاز برای چیدمان لباس و کیف و کفش غیره تعیین گردد. طراحی اتاق لباس کوچک که رفت و آمد در آن سخت بوده و کمدهای آن نیز کم باشد و نتوان لباس ها را در آن براحتی قرار داد قطعا نتیجه خوبی را به همراه ندارد و نبود آن بهتر از بودنش خواهد بود.

کمد چند منظوره در اتاق لباس

همان طور که اشاره شد، متراژ کلوزت روم اهمیت زیادی دارد و در شرایطی که امکان اختصاص دادن فضای زیاد به آن وجود ندارد، بهترین راهکار استفاده از کمدهای چند منظوره می باشد. کمدهای چند منظوره امکان چیدمان لباس ها با اندازه و ابعاد مختلف را در کنار هم فراهم می کند و نظم خوبی را در محیط ایجاد خواهد نمود.

مبلمان و پاف در واک این کلوزت

یکی از موارد بسیار مهمی که در کنار کمدهای دیواری و رگال لباس لازم است در این اتاق ها وجود داشته باشد، پاف یا مبلمان برای نشستن است که شرایط را برای پوشیدن کفش و لباس فراهم می کند. با توجه به اندازه و ابعاد و متراژ کلوزت روم می توان از انواع پاف یا مبل شزلون استفاده نمود.

نورپردازی کلوزت روم

نور اهمیت بسیار زیادی در دکوراسیون منزل دارد و نه تنها باعث روشن تر شدن محیط می گردد، بلکه با انجام حرفه ای آن می توان فضای داخلی اتاق را بزرگتر یا کوچکتر جلوه داد. نورپردازی اتاق لباس نیز اهمیت زیادی دارد و باید به گونه ای باشد که شخص براحتی بتواند تصویر خود را در آینه مشاهده کند و همچنین جلوه اتاق نیز بهبود پیدا کند. این مساله مخصوصا برای کلوزت روم های مدرن که دارای درب شیشه ای می باشند اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

درب شیشه ای اتاق لباس لاکچری

استفاده از درب های شیشه ای در معماری مدرن رواج زیادی دارد، به طوریکه در طراحی اتاق لباس لاکچری می توان نمونه های بسیار زیبایی از آنها را مشاهده نمود. این دربها کشویی بوده و فضای کمی را در محیط اشغال می کنند. برخی از این درب ها آینه ای می باشند که باعث میشوند تا فضای بیرونی اتاق مدرن و بزرگ تر جلوه کند.

آینه قدی در کلوزت روم

از دیگر موارد بسیار مهم در اتاق لباس، آینه قدی می باشد. با انتخاب مدل آینه قدی متناسب با اندازه و ابعاد اتاق شرایط را برای پوشیدن و پرو لباس ها فراهم خواهید کرد. با توجه به اینکه اغلب اتاق های اختصاص داده شده برای لباس فاقد پنجره و نور طبیعی می باشند، به همین دلیل بهتر است آینه قدی در جایی از اتاق قرار گیرد که نورپردازی بهتری داشته باشد. توجه داشته باشید که تنوع در آینه های قدی بسیار زیاد بوده و اگر کلوزت روم کوچک می باشد، بهتر است از نوع چند منظوره آنها استفاده کنید.

مدل اتاق لباس برای خانه

در ادامه به مدل های متنوع برای طراحی اتاق خواب های شیک و جدید اشاره خواهیم داشت:

کلوزت روم در اتاق خواب

از رایج ترین انواع اتاق های لباس، نمونه هایی می باشند که در اتاق خواب اجرا میشوند. با توجه به ابعاد اتاق خواب می توان یک طرف از اتاق خواب را به طور کامل به کلوزت روم اختصاص داد یا از فضای پشت تخت خواب برای این منظور استفاده کرد. چند مورد از نمونه های اتاق لباس در اتاق خواب های بزرگ و کوچک را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

اتاق لباس لاکچری

استفاده از کمدهایی با رنگ های مشکی و طلایی، آینه های قدی با قاب های بسیار زیبا و همچنین درب های کشویی و ریلی شیشه ای یا آینه ای همگی باعث میشوند تا در نهایت کلوزت روم لاکچری داشته باشید. برخلاف تصور اغلب افراد، اتاق لباس لاکچری همیشه به معنای بزرگ بودن فضای اختصاص داده شده به آنها نمی باشد، بلکه نوع وسایل به کار رفته در این اتاق ها و نحوه نورپردازی نقش مهم ترین در این زمینه خواهد داشت.

اتاق لباس کوچک

در اغلب آپارتمان ها با مشکل کمبود فضا مواجه هستیم و به همین دلیل محدودیت هایی در طراحی کلوزت روم خواهیم داشت. در این شریط می توان از فضای پشت تخت خواب، راهروها و زیر شیروانی برای این منظور استفاده نمود. علاوه براین، کمد و آینه های چند منظوره همگی باعث میشوند تا اتاق لباس کوچک اما کاربردی و منظمی داشته باشید.

بازگشت به لیست